Domain Transfer Kilidi Nedir?

Domain transfer kilitler çok uzun zamandır uygulanan ama bir süredir artık zorunlu olarak kullanılan bir güvenlik önlemidir. Amaç işlemleri yavaşlatmak bu konuda oluşan mağduriyetlerin önüne geçmektir.


Örneğin bir domaininiz var. Sizden habersiz birileri panel şifrelerinizi ele geçirip hiç bilinmeyen bir firmaya aktarım yapmak istiyor. Böyle bir işlem yapıldığında sizin bazı haklarınız var. Mesela firmanıza başvurup bazı sıkıntılar olduğunu söyleyebilirsiniz. Domain size geri iade edilir. Ama bunun süresi 4-5 gün gibi bir süredir.

Fakat bu çoğu zaman sizin domainizi geri almanızı sağlamıyor. Eski dönemlerde bu kilit konusu çok gündemde değilken birden fazla firma üzerine transfer edilen domain artık geri alınamıyordu. Hatta internethaber'in başına böyle bir olay gelmişti.

Şimdi ise yeni kaydedilen veya kayıt edildikten sonra whois bilgileri değiştirilen bir domain 60 gün kilit ile korunuyor. Bu süre içinde domain transfer edilemiyor. İç transferler için ise bu geçerli değil. Firma dışına olan transferden bahsediyorum.

Tabi bu durum belirli bir süre kalınca bazı domainlerin aynı firmada yenilenme gibi bir sorunla karşılaşmasına neden oluyor. Genellikle domain firmaları ilk sene ucuz ikinci sene ve sonraları ise pahalı fiyat politikaları uygular.

Domain transfer kilidi konusunda, eğer bir domaini taşımak istiyorsanız ciddi anlamda dikkatli davranmalısınız.