Domainler (Alan Adları) Ne Zaman Düşer?

Malumunuz üzere bazı firmalar ve kişiler kayıt ettikleri süreleri sonunda yenilemeyi unutuyor veya firmalar ortadan kalkıyor. Ya da yenileme gibi bir adım atmıyorlar. Bu süreç sonrasında belirli bir süre sonunda bu domain kaydı düşüp tekrar kayda açılıyor. İşte bu süre şu şekilde çalışıyor:


domain süreci

Resimde gördüğünüz gibi öncelikle kayıt yapılan domain 1-10 yıllık bir süreç arasında kayıtlanıyor. Bu süre bitiminden sonra ise yenileme yapılmadıysa, Grace period adı verilen döneme giriliyor. Domain sahibi 45 gün süren bu dönemde domaini güncelleyebilir. Bu dönemde genellikle domain cacheli olduğu için çalışıyor gibi görünebilir. Birçok firma zaten bundan dolayı domainin süresinin bittiğini farketmiyor.

Bu süreçte birçok firma farklı fiyat politikaları uygular. 10 $ lık bir yenilemeyi bu sürecin sonuna doğru 99$ gibi acayip rakamlara yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu süreçte bir yenileme gelmezse, Redemption period başlar. Bu dönemde muhtemelen domain verileri kapanır. Erişim vs. kesilir. Tabi bazen kesilmediği de oluyor.

30 günlük bu sürenin sonunda yenileme gelmezse, 5 günlük silinme süreci başlar. Burada domaini kimse yenileyemez.

Bu süre bitiminde ise domain boşa çıkar, eğer bir firma backorder firması yakalarsa domain sizin olur. Ya da kimse backorder kurmazsa, siz manuel yakalayabilirsiniz.

Süreç bu şekilde çalışıp yaklaşık 80 günde domain boşa düşer. Tabi bu kesin değil uzayabilir, kısalabilir. Veya size yenilenmemiş görünüp, yenilenmiş olabilir.