İçinde Marka Adı Geçen Domainler

İçinde marka adı geçen domainleri kayıt etmek her zaman size eksi bir puan yazar. Tabi bu markanın hakları veya belirli kullanım şartları elinizde değilse...


Özellikle yabancı markaların önüne, arkasına isimler ekleyerek bazı domainler almak onları legal yapmaz. Bu markalar size hiç ulaşmadan direk wipo'ya giderler. Türk markaları ise bu konuda daha esnek fakat hepsi değil.

Örneğin geçtiğimiz günlerde köklü bir isim olan Sabancı Holding,

şu domainni wipo'ya götürdü : sabancitradeinvestment.com, 25 Mayıs'ta yapılan başvuru kabul edilip sıraya alındı, kısa sürede panelist atanıp işlem yapılacaktır. Panelist veya panelistler dosyayı inceleyip bir karar verecektir. Açıkçası çok rahat bir şekilde domain Sabancı'ya aktarılacaktır.

Domain şu an için namecheap üzerinde kayıtlı. Muhtemelen sabancı bu işlem sonrası bir de yerel mahkemeye gidecek ve tazminat isteyecektir. Sonuç olarak önemsiz görünen bir domain nelere neden olabilir işte görüyoruz.

Yine buna benzer geçtiğimiz ay wipo'ya giden calvin.lol domainine bakalım. Bu sayede ilk defa lol uzantılı bir domaini de wipo'da görmüş oldum.

Yine ünlü bahis sitesi 1xbet.social'da 1xbet'in sahibi olan firma tarafından wipo'ya götürülmüş durumda göründüğü kadarıyla.

Canva ismine benzer şu domainleri de wipo'ya götürmüştür.

canvaa.com
canvca.com
wwwcanva.com

Bu tür domainlerde wipo'da kazanılabiliyor.

Yani size Google yerine Hoogle aldım gibi bir savunma yapamazsınız elinizden alırlar. Çok benziyor çünkü. Geçtiğimiz günlerde r10'da bir arkadaş bu tür bir domain satıyordu. Ne oldu durumu bilmiyorum.

Sonuç olarak marka içeren, markaya benzeyen domainler sorundur her daim sorundur.
Almayın derim.

Onun yerine başka şeyler düşünün.